Категорије

Мени

Лого школе


Сунце нашег неба


Анкета

Колико често користите интернет?

свакодневно
често
ретко


Резултати

Календар

Мај 2024
НЕДПОНУТСРЕЧЕТ ПЕТСУБ
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031


Претрага




Банери






Администрација






Занимљивости

У понедељак, 30. јануара, ученици седмог и осмог разреда су, у оквиру грађанског васпитања, учествовали у две волонтерске активности.
Ученице Вања Џепчески, Тамара Аћимовић, Милица Попара и ученик Игор Селими, помагали су у раду васпитачима припремне и предшколске групе предшколске установе "Полетарац". Својим осмишљеним игровним активностима забавили су децу обе групе.
У уторак, 31. јануара, ученице Јована Видојевић, Неда Јокановић и ученик Новак Миладинов волонтирали су на радионицама Удружења "Сунцокрет", Удружења за помоћ ментално довољно неразвијенох особа у Зрењанину.
Сви су понели позитивне утиске са волонтерских активности.
Захваљујемо се руководству и васпитачима предшколске установе, као и председници Удружења "Сунцокрет".


  




ПРВИ ОКТОБАР -  ДАН ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ

На часу српског језика, у четвртак 1. октобра 2020. године, ученици седмог разреда обележили су овај значајан датум - дан оснивања Менсе у Уједињеном Краљевству, 1946. године.
Инспирисани научнопопуларним текстом "Охридско језеро" Јована Цвијића, за домаћи задатак писали су научнопопуларни текст "Лепота Тамиша", будући да је то река која протиче крај Сечња. Наставница географије им је указала на научну литературу о овој реци. У текст су унели и лични доживљај реке Тамиш. С обзиром да ових дана из граматике учимо глаголске облике, посебан задатак је био да се у текст унесу сва глаголска времена и означи по један пример од сваког. На часу су своје књижевно-научно дело читали ђаци који су то желели, а остали су у школске свеске бележили запажања и вредновали текст који им је прочитан, да бисмо потом о томе разговарали. 
За домаћи задатак им је тог дана дата мала језичка игра, да у речи "Тамиш", читајући је с лева на десно и обрнуто, открију што више мањих речи које ова властита именица у себи садржи.
Ево неких успеших ученичких радова:

Лепота Тамиша
 
     Свако место има своје чари. У Сечњу једно место које бих посебно издвојила и којем се посебно поносим је Тамиш. У себи крије много лепих успомена из мог раног детињства.
     Тамиш је река која извире у северним деловима румунских Карпата, у делу који се зове Цернеи планине. Пролази кроз цео Банат, а ушће му је код Панчева, где се улива у Дунав. Укупна дужина од извора па до ушћа реке износи 359 километара. Од укупне дужине, у румунском делу се налази 241 километар, а у српском 118 километара. Уласком у Банат, Тамиш постаје спора равничарска река која је тек у последњих шездесет километара пловна.
     Тамиш волим највише лети, јер тада има пуно купача и увек се лепо забавим када одем на купање са другарима. У јесен ову прелепу реку краси шарено, опало лишће које плови дуж реке. Уживам посматрајући је док је зима, посебно кад падне снег, јер је тада све јако мирно. Тада могу да  шетам покрај реке и уживам у потпуној тишини. На пролеће се све буди па тако и природа на Тамишу. Тада волим да седим и посматрам реку.
     Током векова, дуж река су се оснивала многобројна насеља. Тако је и са Тамишом. На 359 километара дугом путу, Тамиш спаја села и градове двеју држава. Још у античким, римским временима, помиње се име реке као „Тибискус“ и „Тибисис“. Сама реч „Тамиш“ означава „црну реку“, која асоцира на пролећне бујице са Карпата.
     Тамиш има велики број малих притока. Највећи број их је у Румунији. За њега ме вежу многе лепе успомене. Једна од њих је када сам научила да пливам. Била сам шетала сваки дан са родитељима на насипу док сам била мала. Волела сам да се у води добацујем лоптом са другом децом. Једна од скоријих успомена је од летос, када је мој друг скочио у Тамиш па након тога сви ускочисмо за њим. Из различитих села тих дана долажаху бројни купачи.
     Иако је прошло лето и сезона купања, ја ћу долазити и даље на Тамиш и дивити се прелепим призорима које ова река пружа. Свакоме бих препоручила да дође на Тамиш и види шта све он може да пружи.

Уживам – презент
Била сам шетала – плусквамперфекат
Волела сам – перфекат
Ускочисмо – аорист
Долажаху – имперфекат
Ћу долазити – футур први
 
 

                                                                                            Ана Братић, ученица седмог разреда


Лепота Тамиша

     Широм света могу се угледати дивни призори. Нажалост, људи често занемаре мале детаље, али, када их уочимо, будемо запањени јер се пред нашим очима отвара читава нова прича. Моје мало равничарско село има један такав детаљ, а то јесте река Тамиш.
     Почетак приче реке Тамиш налази се у Румунији, у делу високих Карпата који се зове Цернеи планине, где се налази његово извириште. У почетку Тамиш је мала, брза река, окружена стрмим планинама. Своје име добио је по румунском називу за „тамну реку“, што описује његов изглед. Превод на енглеском језику био би „Dark river“, а на немачком би се река звала „Dunkler Fluss“.
    Те тамне воде Тамиша полако се спуштаху низ планине долазећи до равничарских крајева Баната, где постају мутније и спорије. Он својом дужином спаја многобројна насеља у Банату, укључујући и моје село Сечањ.
     Са својим другарима сам често био шетао насипом и разгледао дивну природу. Прво што се може уочити јесу разнолике нијансе зелене боје, од врба и топола па све до боје траве. Заједно са мутном бојом Тамиша, карактеристичном за равничарске реке, ове нијансе зелене чине један предиван, незабораван пејзаж. У близини Тамиша могу се осетити опијајући мириси пољског цвећа. Обале и воду краси разноврсна фауна. Свуда унаоколо чују се мелодије разних птица, које лете са дрвета на дрво. По зеленим обалама и оближњим шумама често се крећу зечеви, лисице, шакали, дивље свиње и друге животиње. У води се могу наћи разне врсте риба, као што су: сом, штука, шаран, смуђ, гргеч и разне врсте беле рибе. Ово чини нашу реку повољним местом за пецање.
   До скоро је Тамиш крио своје историјске лепоте, али у скорије време археолози нађоше скривено историјско благо. Након тристо педесет девет километара његова прича се завршава код Панчева, где се налази његово ушће у Дунав. Воде Тамиша и Дунава ће заједно наставити свој дугачак пут до Црног мора.
      Свако ко је бар једном у животу посетио ову прелепу реку, заувек ће јој се радо враћати.
 
Добио је – перфекат
Се спуштаху – имперфекат
Спаја – презент
Сам био шетао – плусквамперфекат
Нађоше – аорист
Ће наставити – футур први

                                                 Владимир Комар, ученик седмог разреда